Celkové bilance proběhlých ročníků Řitníku

Bob
21. května 2017
 

Ani se tomu nechce věřit, ale je to už 10 let co jsme od nápadu přešli k realizaci, odjel se první ročník orientační závod, který lze absolvovat na dvou kolech, při kterém jezdci vymetají opravdové řitě České republiky a plní různé úkoly. Příhodně Rosťa tuto akci pojmenoval jako Řitník. Za těch deset let jsme projeli nejen velkou spoustu krásných míst, ale nasbírala se také slušná porce dat, která stojí za jejich další zpracování. Až mě samotného, některá čísla zaskočila a tak se zde s vámi o některá podělím.

Všeobecné statistiky z Řitníku

Čím začít jiným, než všeobecným sumářem. Takže, za deset let jste odjeli 21 etap, 6 prologů a 1 časovku. To do hromady obnáší 29 lokalit, které jsme navštívili a zároveň zde přenocovali. A bylo to opravdu pestré ... od chatiček, bungalovů a mobilheimů, přes penziony a motely až po hotely. Dokonce došlo i na kasárna, kde si neznalí, mohli okusit život na vojenské pryčně a přenocování ve spacáku. Při samotných závodech jste mohli navštívit 227 průjezdních bodů s různými úkoly. Ty byly leckde jednoduché, jindy zapeklité a párkrát pro některé dokonce neřešitelné. Nejvíce jsme jich pro vás připravili hned na úvod v roce 2008, a to 28 bodů ve třech etapách, naopak nejméně letos, pouze 15 bodů ve dvou etapách. V průměru to za deset let činní 23 průjezdních bodů na ročník. Dále na vás čekalo k vyřešení celkem 48 Vigenèrových šifer a překvapilo nás, jak rychle jste jí zvládli.

Celkem se na start Řitníků postavilo 81 osádek, z toho bylo po prvním ročníků 59 nováčků. Průměrně to představuje 31 osádek na ročník, s tím že prozatimní maximum je 45 osádek v roce 2012 a minimum 22 osádek hned v úvodním ročníku 2008, což se dá pochopit. Rok 2012 je atypický i počtem nováčků, kdy jich na start přijelo rovných 14. Oproti tomu hned další rok jen jeden. Za celých deset let to činní 313 startujících a z nich pouze 19 strojů nedojelo do cíle. To průměrně představuje 6 % odpadnutí na závod. Karambolů bylo minimum, spíše se jednalo o rodinné a pracovní záležitosti, případně technické závady, které povětšinou řešilo naše servisní vozidlo.

Bilance pohárů a umístění na Řitníku

Jako další jsem vybral pořadí, které odráží počty získaných pohárů a bere na zřetel také další umístění závodníků. Je neuvěřitelné, ale této statistice, stále vévodí Křemílek a stačilo mu na to pouze prvních pět ročníků. Mocně již mu šlape na paty Míra s Renčou, ale pořád jim chybí jedno lepší umístění, než čtvrté místo ... mimochodem, to bylo Křemílkovo nejhorší umístění.

Tímto zdaleko u pohárů nekončíme, brzy budeme pokračovat ...

Bilance ujetých kilometrů na Řitníku

Velice zajímavá čísla nám lezou u kilometrů. Když sečteme nájezdy všech účastníků za celých deset let, dostaneme úctyhodných 188 715 km (nejsem schopen říci o kolik je údaj ovlivněn proměrem tachometrů). Pro lepší představu to znamená, že nám chybí 11 668 km, abychom popáté objeli zeměkouli po rovníku. Nebo si tyto kilometry můžeme převést na 81 násobek délky naší státní hranice.

Pokud se zaměříme na jednotlivce, tak absolutorium patří herr. Němcovi za 6 639 km. Přes šest tisíc se ještě dostali Tomáš a Blanka (6 450 km), Patolog a Soňa 6 383 km) a Jirka s Renčou (6 206 km). Naopak nejméně, z těch co absolvovali všech deset ročníků, má na kontě Woodman, a to 5 804 km. Vítězové jednotlivých ročníků dohromady najeli 6 233 km, což představuje průměr 623 km na jeden ročník. Když pro porovnání sečteme průměrné kilometry všech účastníků za deset let, dostaneme údaj 6 461 km.

I zde budeme brzy pokračovat ...

Bilance časů strávených na etapách Řitníku

Na čas bychom snad ani neměli koukat, ale pro zajímavost ... po sečtení časů všech účastníků jsem se dostal na 222 dní, 2 hodiny, 33 minut a 16 sekund, nebo také 5 330 hodin a nějaké drobné. Každý sám, ať si tento údaj převede na, co chce.

Individuální prvenství, tentokrát patří Patologovi se Soňou za 194 hodin, 20 minut a 9 sekund. U této statistiky je jasně patrné, že jezdí společně s Tomášem a Blankou, protože ti z jejich času ubrali jen zanedbatelné 4 minuty a 9 sekund. Naopak nejrychleji všech deset ročníků zvládnul Jarda Weber Pelc. Jeho celkový čas 131 hodin, 50 minut a 56 sekund znamená, že na Patologa najel 62 hodin, 29 minut a 13 sekund. Pokud opět sečteme časy vítězů jednotlivých ročníků, dostaneme údaj 157 hodin, 53 minut a 25 sekund, což představuje průměr 15 hodin, 47 minut a 20 sekund na jeden ročník. Průměrný čas všech účastníků za deset let vyskočí na 180 hodin, 19 minut a 41 sekund.

Jako kuriozitu můžu zmínit Láďu Zaňku, který se účastnil pouze jedné časovky a má tak na svém kontě čas pouhých 47 minut a 14 sekund a nájezd 54 km.

I zde budeme brzy pokračovat ...

Bilance průměrných rychlostí na Řitníku

Bude brzy doplněno ...