Řitník 2012 - 2. etapa

I přesto, že jsme včera zůstali s Pájou a Tomášem, v hospůdce skoro nejdéle, bylo ráno naprosto pohodové. Pravda než jsme se dočkali snídaně proběhlo pár minut, ale i tak nám zůstávala velká časová rezerva na odbavení všech závodníků. A tentokrát jich je na startu 45. I když jak se dozvídám v cíli, Jirka Roušal jede do cíle mimo závod, protože jeho stroj si žádá přezutí pneu. Vyšleme všechny na trasu a najednou zjišťuji, že jsem na startu sám. Běžím tedy také rychle balit.

Cestou z kempu pomalu projíždíme kolem parkoviště závodních vozů, připravujících se na závod do vrchu. I přes přilbu občas zaslechneme kvílení motorů. Dojíždíme pouze do Nýrska, kde Rosťa tankuje. Tam nás také zastihuje telefonát, že Jirkovi Zlesákovi prasklo spojkové lanko. Po zkušenostech z loňska si Rosťa veze jedno náhradní sebou a tak můžeme přijet na pomoc. Délka pasuje a další cesta pro Magnu je tak zachráněna. Před Železnou Rudou pro změnu míjíme Prdeláka a vyděšeného Kabajse (včera si v hospodě pěkně naložili) a brzdící krabicáře. Na další pumpě nás pak dojíždějí a dozvídáme se, že nějaký hrbol rozhodil Prdeláka a ten opřel svojí Yamahu o svodidla. Duchapřítomně přizvedl nohu a tak to odnesl jenom výfuk a následně blinkr, který urazil o patník. To už se na nás snášejí první kapka deště a Rosťa rozhoduje, že se radši Šumavě vyhneme a nabereme nejkratší směr do cíle.

Takhle měl vypadat správně vyplněný itinerář 2. etapy

START : KDYNĚ - Autokemp Hájovna Kdyně, okres Domažlice
1. HYRŠOV, Všeruby, okres Domažlice
úkol : a) zjistěte zda se v této obci narodil Hinduista Hyrš, b) jak daleko od kostela se nachází "CHALUPY" (tolerance 10-20m)
odpověď : NE a 1 km (dle rozcestníku)
2. MODRAVA, okres Klatovy
úkol : a) zjisti nadmořskou výšku návsi, b) jak daleko od návsi je "CIKÁNSKÁ SLAŤ"
odpověď : 983 m, 3,5 km (v obci se nacházely dva rozcestníky, proto byl akceptován i údaj 3 km)
BONUS : na Klondiku měli "zlatou horečku", co zlatého mají v obci Modrava
odpověď : Penzion Zlatá stezka - hospoda
3. LENORA, okres Prachatice
úkol : Zjisti, kde má zarezervované místo invalida a opiš jeho SPZ (nápověda : místo leží v přímce mezi dvěma komíny, poblíž mohutné vlakové zastávky)
odpověď : PTE 19-14
BONUS : na trase se nachází funkční dřevěná technická památka zvaná "RECHLE". O jakou stavbu jde a k čemu sloužila?
odpověď : dřevěná krytá lávka z r. 1870, sloužící k zachycování a počítání plaveného dřeva
4. ŽELNAVA, okres Prachatice
úkol : Najdi "unikátní vodní rozdělovač" a zjisti za co byl chybně označován.
odpověď : vodojem
5. ROJŠÍN, obec Brloh, okres Český Krumlov
úkol : Zjisti kolik cyklostezek protíná obec a zapiš jejich čísla.
odpověď : 1196 a 1135
6. HOLAŠOVICE, okres České Budějovice
úkol : Zjisti kolik je na pravidelné obdélné návsi dochováno unikátních staveb blatského typu ve stylu selského baroka a v jakém roce byla obec zapsána do seznamu kulturního dědictví UNESCO.
odpověď : 22 staveb (údaj se lišil dle toho, kdo ho jak kde zjišťoval) a roku 1998
7. DOBRÁ VODA, obec Číměř, okres Jindřichův Hradec
úkol : a) zjisti jaký seriál se zde natáčel, b) najdi pomník s nápisem "TĚM KTEŘÍ ……… SVOBODU NÁM KŘÍSILI" a doplň chybějící slovo
odpověď : žádný seriál a "UMÍRAJÍCE"
CÍL : VLČICE - Chatová osada Slunečnice, Střížovice-Vlčice, okres Jindřichův Hradec

I tak nám to nebylo nic platné, protože jsme zmokli ještě několikrát. To, že se ochladilo, pociťuji i já, díky promočeným rukavicím. A to jsme netušili co nás ještě čeká před Budějovicema. Nejdříve nás v malém lesíku zaskočila silnice zasypaná čímsi bílím. Po přijetí blíže zjišťujeme, že to jsou kroupy. V duchu si říkáme "to musel bejt mazec ... ještě že nás to minulo!!!" a pak jsme do toho vlétli. Dlouho jsem nic takového nezažil a snad si to ani už nepřeji někdy zažít. Zachraňuje nás blízká pumpa a neumíte si představit jak mě "serou" auta v protisměru, kterým musíme dát přednost. Když opadne příval krup a vody popojedeme do Češňovic, kde si dáme oběd. Když se zvedneme od stolu začne znova pršet. Rozhodneme, že nemá cenu dále čekat a vyrážíme na cestu do cíle.

Tam nás k našemu překvapení čeká už 14 borců. Naštěstí Péťa stačil všechno připravit a zvládal jak časomíru, tak rozdávání testů. Rychle se ubytujeme a jdeme na výpomoc. Naštěstí v dojezdech následuje delší proluka a tak máme čas. Počasí nám nepřeje ani v cíli a tak na stanovišti trochu mrzneme a choulíme pod deštníky. Poslední tentokrát doráží Mazlík a Světlana, Protože Míra s Jitkou to v tom dešti vzdávají. Za úctyhodných 11 hodin na trase jím právem náleží šnek a pak už je na řadě vyhlášení dnešních vítězů. Třetí místo patří opět herr. Němci, který vrací porážku Křemílkovi. Na druhé místo padá Žmulda. Vítězství tentokrát padá do klína, díky lepšímu času Mummerdovi a tím potvrzuje svojí letošní formu.