Krušnohorská smršť 2017 "sedmý ročník"

Bob
8. září - 10. září 2017
 

Tentokrát jsme se rozhodli udělat v naší Krušnohorské smršti malou změnu a narušit zaběhlý pořádek. Využili jsme proto nabídku Rosti a pustili se do plánování, které trochu komplikovaly problémy s ubytováním. Především v sobotní cílové destinaci, což bylo způsobeno pozdním doladěním našeho plánu a velké koncentraci lidiček (Tomáš, ale opět zvládl vše perfektně zařídit). K nastalému problému se přidal Súťa, kterému "koza" odčerpala potřebné finance a Čmoud, který váhal nad účastí na hasičských závodech. Naštěstí i tyto překážky se podařilo překonat. Celý plán akce, která dostala jméno "Po stopách Krušnohorců, aneb jak ztratili cestu do Krušovic", jsme drželi v tajnosti a všichni tak byli zaskočeni místem srazu. Tím byla letos Restaurace Steakgrill (dříve Motorest u Krobiána) nedaleko Roudnice nad Labem.

Počasí nám přeje a většina dorazila na sraz včas (jen Olda s Blážou, jako batohem, trochu bloudili) a tak můžeme vyrazit na první naplánovanou zastávku, kterou je restaurace s vlastní rozhlednou Kožova hora u Kladna. Cestou se naše grupa čítající příznačně sedm motorek rozpadne, ale na místo dorazíme prakticky současně, jen Jarda svou kačenu trochu prohnal a už popíjí kávičku, kterou si dopřeje také většina z nás. Při ní domlouváme nejlepší cestičku, tak abychom se vyhli zácpám, do našeho dnešního cíle, kterým je "Hotel U Krbu" v obci Vestec u Prahy, který je spíše průmyslovou zónou. Protože Rosťa spěchá za povinnostmi, vyrazí s Jardou napřed. Naše tempo je nižší a tak navrhuji vše urychlit přejezdem po dálnici. To se nakonec ukáže jako nejrychlejší varianta a tak už zařizujeme s Tomášem ubytování, když dorazí Rosťa a ještě později Jarda.

Když se ubytujeme, opustí nás Rosťa, který míří do nedalekého areálu Ford Kačmáček na soukromý koncert. Zbytek vyráží na obhlídku Vestce, kde by se dalo dobře najíst a něco popít. Dojdeme až k zavřené restauraci Na Blatech a utvrzujeme se v tom, že informace na mapy.cz nelhaly. Nápad zajít do nedalekého Alberta pro plechovkové pivko a kus salámu zavrhujeme a končíme u autobusové zastávky v podniku Pizza de Luxe. Zde si každý vybere něco z jejich menu a usedáme na zahrádku s plechovkou coly (jen Bláži si dopřál ještě plzničku). Tady naše procházka končí, protože zjišťujeme krutou pravdu o tomto místě. Centrum zábavy je vlastně pouze bowling, který je součástí našeho hotelu a tak míříme zpět. Nakonec to nebylo tak špatné, herna se ukázala jako příjemné místo s točeným Kozlem a Plzní, což uspokojilo nás všechny. Dříve než se naplno rozjela volná zábava, došlo na itinerář zítřejší cesty, který jsem opět ukryl do výtažku z historie imaginárního národa "Krušnohorců".

Úvodník : Tentokrát se zaměříme na historickou událost kdy před dávnými časy osecký vojvoda Krušina, vyslal svého levobočka Krušovce a jeho družinu do Krušovic, aby tam ověřili možnost založení pivovaru. Přitom je otcovsky nabádal, aby po cestě nepili alkohol, zejména ne bylino-hořkou medovinu, předchůdkyni Becherovky. Ve staré krušnohorské keltštině to v originále Krušina řekl takto: Ihr Schweine, Krautbitterspiritus unterwegs nicht zu saufen! Historik a znalec krušnohorské keltštiny H.B.Oplatka st. tento výrok přeložil do češtiny celkem přesně: Vy prasata, ne abyste po cestě chlastali bylino-hořkou samohonku! Krušovec to za všechny slíbil, ale jejich předsevzetí jim vydrželo jenom do doby, než po staré zemské cestě za Prahou došli k Vestci.

Není třeba se rozvádět o tom, jak se zábava následně rozjela. Navíc jsme mohli posedět až do dvou do rána a vyčkat příchodu Rosti, který již splnil své povinnosti. Nikdo naštěstí nejančil a tak jsme se do pelechů přesunuli právě včas. Snídani jsme si dopřáli na venkovní terase s výhledem na zdejší rušnou silnici. Po kratičkém oddychu začínáme balit a vyrážíme ke strojům. Tam zjišťujeme, že nám chybí Súťa a Čmoud. Borci prostě přeslechli u snídaně, že sraz u motorek je v 10 hodin a vyrazili na před. Opět se rozdělujeme s tím, že Jarda a Rosťa jedou rovnou do Vyžlovky a Tomáš, Piškot, Bláža a já hledáme bezúspěšně nějakou otevřenou lékárnu pro Tomáše. Cestu mě ještě zpestřuje upadnuvší úchyt plexi na přilbě. Aspoň provizorně ho zalepujeme samolepou s logem naší akce a konečně dojíždíme zbytek grupy u rozhledny Skalka.

Nechám kluky vyluštit další trasu a díky Jardovi upevňuji plexi pevně pomocí gaffy (na dojezd domů to musí stačit). Dále v plánu je zastávka u rozhledny Vysoká a cesta až do finální odbočky probíhá v poklidu. Súťa při hledání trasy, našel malou osadu Malá Vysoká, místo vesnice Vysoká a k ní také neomylně směřoval. Naštěstí na naše zastavení a otočení zareagoval a po malých zmatcích dojíždíme všichni k našemu správnému cíli, tedy opět k rozhledně na vrchu Vysoká. Zatímco jedna skupina luští, druhá se vydává na výstup. Opar nám nedopřeje velkého rozhledu a navíc to na vršku pěkně fouká.

Na pumpě v Osečku někteří tankují, jiní sa dávají kávičku. Další cesta opět pěkně ubíhá a rozdělíme se až na kruháči u Poděbrad, kde konečně v Tescu nalézá Tomáš otevřenou lékárnu. Když poté dorazíme k rozhledně Romanka u Hrubého Jeseníku, odpočívají již Rosťa a Jarda na trávníku u motorek (jak partička z komedie "Příště budeme chytřejší staroušku!"). Opět necháme kluky luštit a pouze s Méťou se vydáváme na další porci schodů. Tentokrát je již výhled o něco lepší. Na další trase již plánujeme zastávku na oběd. Volba padne na Staročeskou hospodu v Jičíněvsi, kde řádně pročistíme již tak proškrtaný jídelák.

U jídla kluci doluští i zbytek trasy a tak, když dojedeme na Tichánkovu rozhledna u Lomnice nad Popelkou, je všem už jasné, kde budeme dnes končit. Dopřejeme si opět jen krátký oddech a pak se snažíme vymotat z parkoviště, kde nás mezitím zarovnali naše stroje nepřemýšlející turisti v plechovkách. Pod kopcem chce Súťa opět odbočit na opačnou stranu a tak přebírám taktovku a vedu naší skupinu nejkratší cestou do kempu u Pecky, kde bude jedna skupina ubytovaná. U recepce na nás již čekají rychlíci Rosťa a Jarda, ty doplníme já a Tomáš. Zbytek party míří do 200 m vzdáleného Rekreačního areálu Pecka, kde na ně také čeká chatička. jak se později dozvíme, tak se jim dostalo luxusu dvou chatiček, za cenu jedné (druhý areál byl prázdný). Po rychlé sprše si již dopřáváme první pivečka a všichni společně se přesouváme k pódiu, kde proběhne finále letošního Radegast tour Tři sestry, které si i přes rostoucí chlad vychutnáme až do konce. Nepokazí nám ho ani místní motající se opilec o kterém Olda vtipně pronese ... "každá zábava má svého idiota!". A tak vše nakonec proběhlo tak jak mělo a nemuseli jsme absolvovat šílené story jako loni, při hledání podniku, kdebychom mohli ještě něco srknout.

Třešinkou na dortu pak byla plná petka piva, kterou nám přinesl Rosťa do chatky, když jsme se chystali na kutě. Strach ze zimy, byl neopodstatněný a nakonec jsme museli v chatce k ránu větrat ... "protože by tam snad ani svíčka nehořela" ... jak pronesl Jarda. Snídaně v kempu byla klasická, co stůl dal a znepříjemnila jí, snad jen zpitomělá vosa, která nejdříve do kalhot Jardovi a pak si vybila zlost na mě. Štěstí, že jsme razili hned domů, protože v pondělí už bych nohu do boty nedostal! I tak nás na cestě čekala komplikace v podobě deště. Proto jsme se na pumpě v Nové Pace rozhodli rozdělit na menší skupinky, které spíše udrží krok. I tak jsme Rosťu u Jičína ztratili, když jsem musel zastavit ... přes zamlžené plexi a vodní tříšť od plechovek jsme už neviděl na cestu. Před Bolkou bylo najednou po dešti a cesta už proběhla v klidu. Jen po dojezdu, se ke mně dostala hláška, že Méééé-Strom si cestou potykal s asfaltem.

Tak to byl zřejmě náš letošní konec motorkářské sezóny. Opustili jsme pravidlo, že podzim a motorky patří do Krušných hor. I když nedočkavý Jarda před srazem u Krobiána pár krušnohorských zatáček dal. Doufám, že se nová podoba krušnohorské akce klukům líbila a třeba si to zase někdy zopakujeme. Děkuji všem, kteří si udělali čas a dorazili a samozřejmě Tomášovi, který měl tradičně na starost ubytování a že to letos neměl jednoduché. Takže zase za rok na "krušnohorské" ... nebo i jinde!