Kompletní historie spolku Freeboys

Počátky Freeboys - jaro 1996

Náš spolek byl sice oficielně založen až 2.3.2001, ale vše začalo mnohem dříve ...

... první náznaky se objevují již někdy z jara roku 1996 kdy se v Litoměřicích sešli čtyři mladí dobrodruzi, Honza, Bob, Martin a Pepa. Všichni byli blázni do motorek a dle vzorů, o kterých čítali v časopisech chtěli vyrazit také na pravou motorkářskou dovolenou.

V té době vlastnili motorku pouze Martin (Jawa 350) a Pepa (MZ 250), ale když si Honza dokázal obstarat také stroj (MZ 150) a Bob se dokázal uskromnit na pozici spolujezdce za Pepou, nestálo tomuto nápadu již nic v cestě. A tak se první den dovolené 21.6.1996 vlastně začala psát dlouholetá tradice našich výletů za dobrodružstvím na dvou kolech.

A aby to byla opravdová tradice, musela celá akce dostat nějaké jméno. Nakonec, po vzájemných dohadech, jsme se rozhodli pro název "Freeboys", dle návrhu Boba a pro první rok s přívlastkem "96". Od té doby se naše vyjížďky začali množit a co do počtu dobrodruhů nás začalo také přibývat.

Založení spolku - 2.3.2001

Když naše výlety nabrali na pravidelnosti a intenzitě došlo i na nápad založit vlastní spolek. Od myšlenky naštěstí nezůstalo daleko k činům a tak se na jaře roku 2001 v klubovně sešli zakládající členové a spousta nových parťáků a za rachotu velkolepého ohňostroje (tímto děkujeme našemu kamarádovi Jardovi) slavnostně oznámila světu založení našeho spolku nadšenců pro cestování na dvou kolech, který navazuje na naše akce a dostává název "Freeboys Litoměřice".

Ještě ten večer proběhla volba rady a následně předsedy spolku. Dále byli dohodnuty pravidelná setkání členů rady a povinnosti všech zakládajících členů. Cílem bylo dát našim vyjížďkám organizovaný charakter. To nám dává možnost, díky včasnému a řádnému informování, cestovat ve větším počtu. Pokus o zorganizování našeho vlastního malého moto srazu vyšel, díky malému zájmu členů, naprázdno.

Největší dobrodružství - 10.7.2002

Ta největší akce nás, ale teprve čekala. Hodně jsem o tom četli, mluvili, ale nikoho nenapadlo, že se nám taková cesta podaří naplánovat a zrealizovat. Řeč je o dovolené v roce 2002 a cestě do portugalského Fara. Dvacet let se u místního letiště setkávali motorkáři na srazu, který pořádá místní Moto Clube Faro.

Nám se podařilo zařadit mezi ty šťastlivce, kterým se podařilo zúčastnit se této velkolepé párty. A to již samotná cesta po Evropě byl nezapomenutelný zážitek o kterém budeme dlouho a vděčně vyprávět. Snad se ještě někdy taková výprava podaří.

Oficiální doména

Po mnoha výtkách na absenci galerie s fotkami už od začátku roku řeším přesun webu Freeboys na jiný hosting, kde bude více prostoru. David pak přichází s návrhem, že Řitník by měl mít vlastní web. Přislíbí, že se toho sám ujme a 9.3.2010 provádí registraci domény www.ritnik.cz. Pak už zbývá jen celý obsah přetvořit dle jeho představ a přesunout. Nakonec však přeci jen necháváme celý obsah na jedné hlavní doméně a www.ritnik.cz zaniká.

Ke stejné myšlence nabádá také mě. Zjišťuji možnosti a 18.5.2010 registruji také já doménu www.freeboys.cz a celý web přesouvám na nový hosting, kde bude spousta prostoru pro rozvoj webu a galerii fotek ze všech akcí Freeboys. Tím vlastně naplňuji už prvotní myšlenku, která zazněla při založení spolku.

Konec Freeboys

V roce 2011 dovršila historie Freeboys 15-ti let. Naplánované "Velké jízdy" na počest této události se i přes plno velkých slibů a ujišťování, nakonec účastnili jen Pája, Alfi a já, což bylo dost žalostné a nezbylo než se na konci roku zamyslet jakým směrem se budou Freeboys ubírat dál ...

Epocha "svobodných chlapců" byla krásná, plná neuvěřitelných společných dovolených a projížděk. Zůstane nám na ní mnoho nádherných vzpomínek, kdy jsme si plnili i ty nejtajnější sny. Vždyť za těch 15 let uplynulo nejen spousty vody, ale najeli jsme také kvanta kilometrů po cestách i necestách. Vyprávění o naší cestě do portugalského Fara v roce 2002 dodnes každého zaujme. Doba však pokročila, my zestárli, pořídili si rodiny a přibili i jiné povinnosti. Z tohoto důvodu také pozbyl čas a hlavně zájem o pořádání velkolepých cest a dovolených spjatých hlavně se začátky Freeboys. Z původního jádra našeho spolku jsem se do příprav akcí zapojoval už jen já, o účasti ani nemluvě, tudíž nadešel čas tuto kapitolu uzavřít. Neznamenal to však úplný konec pořádání zajímavých akcí pro jednostopé stroje, ale zrod něčeho nového, spojeného s lidičkami majícími opravdu zájem starat se o zábavný program dalším parťákum. Díky Tomášovi jsem rád, že jsme na to nezůstali s Rosťou úplně sami. Přitom však díky naší histroii ve Freeboys může "BellyCool" čerpat z původních myšlenek a tradice.